W świetle tak dynamicznie rozwijającego się świata coraz większe znaczenie i zastosowanie ma nauka na molekularnym poziomie zrozumienia świata i zjawisk tam występujących. Każdego dnia naukowcy spędzają dużo czasu nad poszukiwaniem coraz to nowszych materiałów o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, które zmieniają następnie oblicze tej ziemi. W tej pracy skoncentrowano się na materiałach nanoporowatych, gdyż przewiduje się ich ogromne zastosowanie przemysłowe m.in. jako adsorbenty do pochłaniania toksycznych i niebezpiecznych substancji lub separacji składników skomplikowanych mieszanin, katalizatory do kluczowych reakcji biochemicznych, filtry o specjalnym przeznaczeniu itd.
Bardzo ważnym problemem jaki się pojawia podczas badań jest metodyka obliczeniowa i projektowa pożądanych układów. Dzięki szybko rozwijającej się technologii informatycznej człowiek jest w stanie obliczać coraz to większe układy molekularne w stanie rzeczywistym uwzględniając aktualny stan wiedzy z mechaniki kwantowej oraz pokrewnych tematów, które rządzą zjawiskami molekularnymi. Dzięki rozwijającemu się oprogramowaniu do obliczeń kwantowych, udostępnianych na darmowej licencji, uczeni są w stanie symulować, przewidywać i sprawdzać wyniki badań nad konkretnymi przykładami.
Niniejsza praca podzielona jest na trzy części. Pierwsza część bazuje na specjalistycznej literaturze uwzględniając najnowszy stan techniczny z danej dziedziny, stanowiący wstęp teoretyczny. Druga część rozpoczyna się na rozdziale 6 i stanowi przedstawienie zastosowanego oprogramowania do wizualizacji i obliczeń. Ostatnia część rozpoczyna się w rozdziale 9 i stanowi metodykę i wyniki przykładowych badań własnych oraz wizualizacje przyszłych planów badawczych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz